Komiksowe KABOOM! Efekt rastra w Photoshopie

Jak najlepiej przyswajać funkcjonalności tak rozbudowanego narzędzia, jakim jest Photoshop? Jedną z metod jest osiągnięcie istniejącego już efektu od zera przy użyciu dostępnych środków.
Tak zgłębiłam tajniki rastra, który od zawsze kojarzył mi się z komiksowymi napisami „Kaboom”!

00

Drogą prób i błędów postanowiłam uzyskać taki efekt w Photoshopie. W dzisiejszym tutorialu wyjaśnię krok po kroku, jak uzyskać efekt komiksowego „KABOOM!” z użyciem rastra (halftone).

Do czego dążymy:

18

Krok 1

Tworzymy nowy dokument w Photoshopie i nadajemy mu następujące parametry:
Nazwa (Name): dowolna, swój dokument nazwałam „kaboom”.
Szerokość (Width): 1000px.
Wysokość (Height): 800px.
Rozdzielczość (Resolution): 300ppi.
Tryb kolorów (Color Mode): RGB.
Reszta ustawień może pozostać domyślna.

01

Krok 2

Klikamy w przycisk Nowej warstwy wypełnienia (Create new fill or adjustment layer), który znajduje się u dołu panelu warstw (Layer) i z rozwijanego menu wybieramy Kolor kryjący (Solid color). W oknie dialogowym wyboru koloru (Color Picker) ustawiamy kolor o wartości #f43f3f.

02

Krok 3

Wybieramy narzędzie Tekst horyzontalny (Horizontal Type Tool), ustawiamy font na Impact, 180px, wyśrodkowany, kolor nie ma znaczenia, ale możemy ustawić biały, żeby na tym etapie był dobrze widoczny na czerwonym tle. Wpisujemy nasz tekst – u mnie „KABOOM!”.

03

Krok 4

Kolor tekstu tak naprawdę nie miał znaczenia, ponieważ w tym kroku nadamy mu gradient. To ten gradient odegra sporą rolę w zbudowaniu całego dzisiejszego efektu, zarówno kolory składowe, jak i płynność przejścia pomiędzy nimi nada odpowiedni charakter dla rastra, który stworzymy w późniejszym etapie. Zachęcam do eksperymentowania, ja tymczasem przedstawię Wam parametry, których użyłam tym razem.
Klikamy dwukrotnie w warstwę tekstu i w oknie Stylu warstwy (Layer Style) ustawiamy nałożenie gradientu (Gradient Overlay):

04

Kiedy ustawimy już odpowiedni gradient zamieńmy warstwę z tekstem na obiekt inteligentny (Smart Object) – klikamy prawym przyciskiem myszy na warstwie z tekstem i z rozwijanego menu wybieramy opcję Konwertuj na obiekt inteligentny (Convert to Smart Object). Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli edytować tekst, a edycja ta obejmie wszystkie efekty, które nadamy za chwilę – wszystko stanie się jasne z ostatnim krokiem tego tutoriala.

05

Krok 5

Klikamy dwukrotnie w przekonwertowany właśnie obiekt inteligentny i nadajemy mu poniższe style (Layer Style):
– Obrys (Stroke)

06

– Cień zewnętrzny (Drop Shadow)

07

Aktualnie nasz tekst powinien wyglądać mniej więcej tak:

08

Krok 6

Przyszedł czas na najważniejszy krok, czyli ustawienie rastra. W tym celu duplikujemy warstwę z obiektem inteligentnym zawierającym test „KABOOM!”. Klikamy prawym przyciskiem myszy i pozbywamy się wszystkich stylów wybierając polecenie Wyczyść styl warstwy (Clear Layer Style). W menu głównym wybieramy opcję Filtr>Pikselowanie>Raster kolorowy (Filter>Pixelate>Color Halftone).

09

Ustawiamy poniższe parametry:

10

Na tym etapie również zachęcam do eksperymentów – im mniejsza wielkość promienia tym raster będzie drobniejszy, jednakowe wartości dla poszczególnych kanałów sprawią, że nie będzie między nimi przesunięć i uzyskamy jednolite kropki, natomiast wielkość wartości dla kanałów wpływa na kąt nachylenia rastra.

Krok 7

Najważniejsze elementy już ustawione, kolej na odrobinę dekoracji. Wybieramy narzędzie Kształt własny (Custom Shape Tool) i z rozwijanego panelu wybieramy domyślny kształt o nazwie „Talk 3”.

11

Wybraną chmurkę ustawiamy pod warstwami tekstu w sposób przypominający ten z poniższego obrazka:

12

Kopiujemy styl warstwy z kroku 5 i wklejamy go na warstwie z chmurką.

13

Krok 8

Teraz wyjaśnienie całej zabawy z konwersją tekstu na obiekt inteligentny. Powiedzmy, że chciałabym nadać mojemu „KABOOM!” więcej ekspresji, w tym celu klikam dwukrotnie na miniaturce dowolnej warstwy zawierającej wspomniany tekst, otwierając w ten sposób zawartość obiektu inteligentnego.

14

Przy pomocy narzędzia Zniekształcenie tekstu (Create Warped Text) wypaczam odrobinę swój tekst:

15

Dopasowuję wielkość dokumentu do wielkości zmienionego tekstu używając narzędzia kadrowania (Crop Tool)…

16

… i zatwierdzam zmiany.

17

Przenosząc się automatycznie do głównego dokumentu mogę zaobserwować, że zmiany, których dokonałam wpłynęły zarówno na warstwę z obrysowanym i rzucającym cień tekstem, jak i na warstwę z rastrem.

18

W ten sposób mogę dowolnie modyfikować zawartość obiektu inteligentnego nie przejmując się, czy końcowy efekt dozna uszczerbku.

19

20

Tak oto chcę zachęcić Was do eksperymentowania z rastrem i obiektami inteligentnymi w Photoshopie. Wszelkie komentarze mile widziane.
 

Podziel się dobrocią!

    4 Comments

    1. Witam serdecznie,
      wspaniała i przydatna lektura! Mam dwa pytania: co zrobić żeby raster nie miał kolorowych obwódek był jednolity? Mimo braku przesunięć w ustawieniach i tak odsłania się kolor niebieski, jedyne co przyszło mi do głowy to rastrowanie warstwy i nałożenie koloru, chodź nie jest to najlepsze rozwiązanie. A czy da się skalować filtr inteligentny wraz z obiektem inteligentnym?

      • efka

        8 kwietnia 2018 at 12:45

        Witaj @M
        Dzięki za miłe słowa :)
        Pytania konkret, to i postaram się o konkretną odpowiedź:
        Żeby uzyskać jednolity kolor w kroku z nadawaniem gradientu nadałam biało-czarny gradient (biały na górze, czarny na dole). Tym sposobem uzyskałam jednolity czarny, bez zbędnych obwódek. A żeby czarny był dowolnym kolorem wróciłam na warstwę, na której definiowałam parametry filtra Raster kolorowy i dodałam do niej styl (Nałożenie koloru [Color Overlay] z trybem mieszania Rozjaśnienie [Lighten]) – dzięki temu kolor nałoży się na warstwę, a nie trzeba będzie jej spłaszczać i nadal pozostanie edytowalna.
        A jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie drugie – tak, da się. W tym celu wszystkie warstwy napisu zamykam w nowy Inteligentny obiekt (Smart Object). Po wejściu w niego nadal będę mogła edytować wszystkie parametry, a po powrocie na „sam wierzch” będę mogła skalować obiekt bez zmiany parametrów.
        Mam nadzieję, że wszystko jasne :) Jeśli nie, możesz odezwać się przez formularz kontaktowy, a ja postaram się podesłać screeny z podglądem opisywanych tu kroków :)

    2. efka

      6 marca 2016 at 19:11

      Cześć ola,
      O ile dobrze Cię zrozumiałam, chciałabyś, żeby czarne kropki też były zielono-niebieskie, a nie czarne? Poeksperymentowałam sobie z warstwą z rastrem. Żeby z czarnych kropek uzyskać zielono niebieskie zmieniłam tryb mieszania warstwy z rastrem z „Normal” na „Lighten”.

      Jak na tym obrazku.

    3. Witam,
      mamy pytanie dotyczące KROKU 6, tj. ustawienie rastra. W moim projekcie raster wychodzi na białym tle, kropki są czarne, z zieloną i niebieską obwódką, ale niestety raster nie jest zielono niebieski:(

      pozdrawiam

    Dodaj komentarz

    Your email address will not be published.

    *

    © 2024 Tutsy

    Theme by Anders NorenUp ↑