Jak w Photoshopie przyciąć zdjęcie do koła

Dziś bardzo szybki tutorial dla początkujących. Na rozgrzewkę dla Was i dla mnie po dłuższej przerwie z tutkami.

Czyli jak w Photoshopie przyciąć zdjęcie do koła? Bo takie okrągłe zdjęcie to przydatna sprawa, np. jako avatar w social media, a przynajmniej w tych serwisach, które nie przycinają zdjęcia same.

Do czego dążymy:

Materiały:
W dzisiejszym tutorialu korzystam ze zdjęcia autorstwa Karla Magnusona, które możecie pobrać pod poniższym linkiem:
Silhouette of man standing on mountain peak photo

Krok 1

Tworzymy nowy dokument o docelowych wymiarach grafiki np. 1200x1200px. Polecam od razu nadać mu odpowiednią nazwę – ja nazwałam swój dokument sm-profile-picture (czyli zdjęcie profilowe do social mediów).

Krok 2

Do stworzonego właśnie dokumentu przeciągamy wybrane wcześniej zdjęcie, które chcemy przyciąć do koła i umieszczamy je w dokumencie klikając Enter.

Krok 3

Za pomocą narzędzia Elipsy (Ellipse Tool), trzymając wciśnięty klawisz Shift, rysujemy koło (możemy od razu narysować takie o wymiarach docelowych, czyli 1200x1200px, albo narysować dowolnej wielkości koło i zmienić jego wymiary w panelu właściwości narzędzia).

Przełączamy się na narzędzie Przesunięcia (Move Tool), z wciśniętym klawiszem Ctrl klikamy w panelu warstw na warstwę tła i nasze koło i pozycjonujemy koło względem tła dokumentu wciskając kolejno Wyrównanie pionowe do środka (Align vertical centers) i Wyrównanie poziome do środka (Align horizontal centers) w panelu właściwości narzędzia Przesunięcie.

Krok 4

Przeciągamy warstwę z kołem pod warstwę ze zdjęciem.

Klikamy na warstwę ze zdjęciem prawym przyciskiem myszy i w rozwijanym menu wybieramy polecenie Utwórz maskę przycinającą (Create clipping mask).

W tym miejscu możemy przy pomocy polecenia Ctrl+T wykadrować nasze zdjęcie do docelowego wyglądu (wielkość, pozycja):

Kiedy jesteśmy zadowoleni z efektu, wciskamy Enter.

Krok 5

Nie zapomnijmy wyłączyć widoczność warstwy tła (możemy nawet ją usunąć, ale wyłączenie widoczności w zupełności wystarczy, a warstwa tła może nam się przydać, jeśli w przyszłości będziemy edytować ten plik .psd).

Krok 6

Teraz możemy wyeksportować nasze zdjęcie do formatu .png, który zachowuje przezroczystość.
Wybieramy polecenie Plik – Zapisz jako… – i z listy wybieramy format .png (File – Save Us..)

Efekt końcowy

Pro Tip

Jeśli chcemy dodać do naszego zdjęcia w kole okrągłą ramkę wystarczy, że zaznaczymy w panelu warstw z wciśniętym klawiszem Ctrl warstwę koła i warstwę ze zdjęciem i klikniemy Ctrl+G. To polecenie zamknie nasze docięte koło w zgrabny folderek (grupę), któremu możemy nadać styl – klikając na warstwie grupy dwa razy.

Pojawi nam się wówczas okno stylów, w którym będziemy mogli nadać obramowanie i ustalić jego parametry, tak jak na poniższym obrazku:

Efekt końcowy prezentuje się następująco:

Mam nadzieję, że ten szybki i łatwy tutorial okaże się pomocny. Do usłyszenia już wkrótce.
 

Podziel się dobrocią!

  2 Comments

  1. Bardzo pomocne, dziękuję!

  2. Super! Właśnie tego potrzeba – prostych i krótkich tipów.

  Dodaj komentarz

  Your email address will not be published.

  *

  © 2024 Tutsy

  Theme by Anders NorenUp ↑