Pismo kaligraficzne to bardzo staranne i wizualnie estetyczne pismo odręczne, a kaligrafia to sztuka. Dziś, w serii trendy (#tutsyotrendach), porozmawiajmy o fontach kaligraficznych, czyli piśmie kaligraficznym w digitalu.

Na Wikipedii wyczytałam, że do 1960 roku kaligrafia była przedmiotem nauczania początkowego, a sama doskonale pamiętam, jak w latach ’90 rysowałam w zerówce szlaczki i jak dostawaliśmy w szkole oceny za „ładny” zeszyt.

Co to font kaligraficzny?

Tak jak wspomniałam we wstępie, font kaligraficzny jest to cyfrowa wersja pisma kaligraficznego, czyli idealne rozwiązanie dla kogoś, kto chciałby uzyskać estetyczny efekt wizualny pisma odręcznego bez posiadania umiejętności / narzędzi / czasu*.

(*niepotrzebne skreślić)

Popularność i znaki szczególne trendu: lapidarność i estetyka

Od kilku lat można obserwować namiętny powrót designu do kaligrafii i pisma kaligraficznego (wyłączając całe graffiti, które flirtuje z kaligrafią od samego początku). Skala tej miłości, obserwowana przeze mnie czujnie przez cały zeszły rok, skłoniła mnie do:
1. noworocznego postanowienia o nauce kaligrafii,
2. zakupu zestawu startowego do kaligrafii,
3. napisania tego postu,
4. napisania szeregu wpisów powiązanych, które będą pojawiały się tutaj w niedalekiej przyszłości.
To, że fonty kaligraficzne tak fajnie odnalazły się w digitalu zawdzięczamy z pewnością tej ich lekkości, którą z sobą niosą.

Do czego mi ten cały font kaligraficzny?

Już jakiś czas temu panował powszechny trend, by do haseł, nagłówków, czy innych dużych form typograficznych, wprowadzać element kontrastu. Zestawiano więc ze sobą gruby i cienki krój pisma, font szeryfowy i bezszeryfowy, manipulowano wielkością, jednak najbardziej świeżym i dynamicznym kontrastem okazało się zestawienie tzw. „pisanki” z fontem klasycznym.
I tak fonty, które powstały z pisma odręcznego wkradły się przebojem na salony. Dziś są już wszędzie:

1. Okładka książki, plakat – Amor de Perdição – Sara Monteiro Rodrigues

2. Karty do zdjęć – Dominika Niepokojczycka (@smalleveryday_joys)

3. Napis na kubek – @mypoint13k

Ok. To teraz gorąco zapraszam Was do dyskusji w komentarzach – wszelkiego rodzaju spostrzeżenia w temacie, linki do inspirujących przykładów, ciekawostki, fakty, opinie – wszystko to mile widziane :)
 

Podziel się dobrocią!